Анкілостомідози – загальна назва гельмінтозів (анкілостомозу та некаторозу), котрі зумовлені паразитуванням в організмі людини гельмінтів Ancylostoma duodenale і Necator americanus, що відносяться до одного сімейства Ancylostomatidae. Обидва види цих глистів належать до класу круглих червів (нематод).
Незважаючи на те, що цих паразитів-збудників об'єднує спільна структура, а також цикли розвитку й особливості впливу, який вони чинять на організм господаря, іноді анкілостомідози поділяють по типу збудника на:
Анкілостомідози відносяться до найбільш поширених на планеті паразитарних інфекцій: за частотою зараження вони поступаються лише ентеробіозу й аскаридозу. [1]
Анкілостомідози можуть проявлятися як шкірними симптомами (болючі відчуття та свербіж), так і проявами з боку шлунково-кишкового тракту.
Зазвичай, першими ознаками даної інфекції є свербіж і локалізована висипка: ці симптоми виникають, як тільки личинки паразитів проникають в шкіру. При цьому у людини з легкою формою гельмінтоза подібні симптоми можуть бути відсутні.
При важкій інфекції можуть виникати біль в животі, діарея, втрата апетиту, втрата ваги, втома. Найбільш серйозними наслідками зараження вважаються анемія та дефіцит білка - особливо небезпечні вони для дітей, оскільки можуть уповільнити їх зростання та психічний розвиток. [2]
Особливості симптоматики анкілостомідозів зумовлені специфікою життєвого циклу глистів сімейства Ancylostomatidae. На основі цього в перебігу захворювання виділяють три фази:
У регіонах, де такі глисти найбільш поширені (ендемічних регіонах), у випадку зараження Necator americanus, або у випадку серйозного зараження з Ancylostoma duodenale рекомендується прийом препарату Гельмінтокс (пірантел). У таких випадках доза становить 20 мг / кг / день (на 1 або 2 прийоми); курс лікування триває протягом 2-3 днів.
Або доза розраховується наступним чином:
У випадку не надзвичайно серйозного зараження Ankylostomia duodenale (що зазвичай трапляється за межами ендемічних районів) достатньо дози 10 мг / кг. [3]
Джерела